تزلزل باورها!

هفته پیش برای چند دقیقه من حس جدیدی رو تجربه کردم که خیلی جالب بود. من همراه مامان علی دنبالش رفته بودم مدرسه، که یه خانم صد در صد انگلیسی همراه پسرش از دور به ما نزدیک شد، معلوم بود اون هم داره میره دنبال بچه اش. موهاش نارنجی بود و صورتش کک مکی، قیافه ای که به شدت تیپیکال انگلیسی می باشد.  اونهایی که از ایران رفته باشند بیرون می دونند ایرانی ها چقدر قیافه شون شبیه همه. یعنی چینی ها رو دیدید چطور عین هم هستند؟ ایرانیها فقط یک کم بیشتر از اونها تفاوت دارند. کاملا قابل تشخیص هستند بین یک جمع چند ملیتی. یه شباهت جالب دیگه که کشف خودمه موی خانمهای ایرانیه (اونهایی که موهاشون دیده میشه بالطبع) که یه بافت و حالت خاصی داره که اون رو هم من قشنگ تشخیص میدم یعنی از روی موهای یه خانم از پشت سر متوجه میشم ایرانیه. خلاصه این خانم کاملا انگلیسی به ما که رسید شروع کرد به فارسی سلیس (با همین سین می نویسند؟) با مامان علی حرف زدن. و اینجا بود که من به اون حس جدید جالب تزلزل باورها رسیدم! هرچی به این خانم نگاه می کردم هیچ نشانی از ایرانیت توش نبود، و هر چی به حرفهاش گوش می کردم هیچ نشانی از خارجیت. یعنی از من بهتر فارسی حرف می زد و امکان نداره کسی که زبان دومش فارسیه اینقدر بتونه لهجه اش رو خوب کنه. خلاصه بین هوا و زمین مونده بودم که همه این باورهای ذکر شده در بالا رو با همه شواهدی که براشون دیدم باور کنم یا این خانم مو نارنجی صورت کک مکی ایرانی رو! فقط منتظر بودم زودتر از ما دور بشه که از مامان علی بپرسم ماجرای این خانم چیه. بین صحبتها هم یک بار پسری که همراهش بود با لهجه بریتیش ازش پرسید این زبونیه که علی صحبت می کنه، که اون هم جواب داد آره.

بعد که از ما جدا شدند کاشف به عمل اومد که این خانم مادرش ایرانی بوده و در سالهای دور اومده انگلیس درس بخونه که با بابای انگلیسی این خانم آشنا شده و با هم ازدواج کردند و رفتند ایران، و این خانم هم چند سالی ایران بزرگ شده و بعدها اومده اینجا. و به این ترتیب مسئله موی نارنجی و فارسی سلیس این خانم حل شد (من میدونم ایرانی مو نارنجی حتی ایرانی مو نارنجی صورت کک مکی هم وجود داره اما بهتون قول میدم از انگلیسیها قابل تشخیص هستند!) ما با خیال راحت باورهای خود را سر جاشون گذاشتیم فقط متوجه شدیم از این به بعد موقع فارسی حرف زدن پشت سر مردم جلوی چشمشون (با این تصور که اینها فارسی نمی فهمند ما اینجا خیلی راحت درباره رهگذران با هم صحبت می کنیم، امکانی که توی ایران وجود نداره!) باید بیشتر دقت کنیم D:

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در من و لندن

2 دیدگاه

  1. منکه سوتی زیاد دادم، ولی ایرانی ها به اون راحتی که شما میگید قابل شناسایی نیستن با ایتالیایی یا اسپانیایی خیلی راحت میشه اشتباه گرفت یا ترک

    1. برای ما هم پیش اومده اشتباه کنیم ولی کم. یکی دو بار هم که اشتباه کرده بودیم معلوم شد یکی از والدین طرف ایرانی بوده واقعا.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.