تفکر زنانه و مردانه، برداشت دوم!

پست قبلی رو من با موبایل و خیلی سرسری نوشته بودم که چیزی توی ذهنم بود نپره! البته بیشتر نوشته های این وبلاگ همین طوری هستند، بلند بلند فکر کردن های من و در بیشتر مواقع بعد از نوشتن تازه کم کم موضوع برای خودم روشن تر میشه و چیزهای جدیدی به ذهنم میاد. این توضیح رو هم برای اون نوشته میدم هم کلا که اینجا رو خیلی جدی نگیرید خلاصه.

اما بعد از نوشتن اون  و کمی حرف زدن با امیر، به نتایج جدیدی رسیدم :)) که میشه اصلاحیه اون نوشته.

هنوز هم نظرم همون هست که در دنیای امروز تعادل قدرت بین تفکر زنانه و مردانه وجود نداره و کفه دیدگاه مردانه و جهان بینی مردانه و راه و روش مردانه و اینها کلا زورشون به مدل زنانه چربیده، و این عدم تعادل یکی از زشتی های دنیای ماست و باید برای رفعش قدم برداریم. اولین گام در این راه هم تلاش برای رفع هرگونه تبعیض بر اساس جنسیته و تازه بعد از این قدم باید کلی زحمت کشید تا یک طول تاریخ تبعیض رو بشه از ذهن و روان و آداب و رسوم و …اثراتش رو برد تا شاید یک روزی یک زن / یک مرد واقعا بتونه حس کنه که تبعیض جنسیتی نداریم.

اما در مورد اون نوشته، باز باهاش موافقم که زشتی های دنیای امروز، حاصل یک مدیریت و جهان بینی مردانه است. اما موافق نیستم که اگر مدیریت و تفکر و راه و روش دنیا زنانه بود الان اینجا بهشت بود. دنیا به احتمال قریب به یقین همین مقدار زشت بود، اما از یک نوع دیگه و خیلی متفاوت با وضع فعلی، یه مدل دیگه.

زنانه و مردانه فضیلت و رذیلت نیستند. در هر کدوم خوبی هست و زشتی و نازیبایی هم هست. یکی از مشکلات دنیای ما تبعیض بین این دو شیوه هست، اما مشکل جدی تری که وضع ما رو اینقدر تاسف بار کرده و البته به اون تبعیض جنسیتی هم دامن می زنه، ما اینه که در راهی که میریم رذیلتها دست بالا رو دارند به جای فضیلتها. چه زنانه و چه مردانه، آدمهای خوبی نیستیم!

** توضیج واجب: زنانه و مردانه در متن اشاره به جنسیت فرد خاص ندارند. به نظر من هر فردی ترکیبی از این دو در وجودش هست. از نظر آماری بیشتر مردها تفکر مردانه قوی تری دارند قطعا و زن ها هم، ولی مردهایی هستند که تفکر زنانه خیلی قوی تری از خیلی زنها دارند و زنهایی که برعکس. و هردوی این دو دسته هم به اندازه بقیه آدمها حق دارند مطابق میل خودشون زندگی کنند.  متاسفانه ماها خیلی زیاد به هر دوی این گروه ها ظلم می کنیم به خاطر کلیشه های جنیستی که توی ذهنمون داریم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.