در ستایش کارهای کوچک!

نمی دونم بقیه دنیا هم همی مدلیه یا نه چون من فقط یک بار توی ایران بزرگ شدم، ولی اونجا ما خیلی با این فکر بزرگ میشیم که من باید دنیا رو تکون بدم و کارهای بزرگ بکنم و تاثیر گذار باشم و اینها…که البته معمولا بعد از ورود به دانشگاه و کار و …کم کم همه اش فراموش میشه و می چسبیم به زندگی خودمون.  آدم توی اون دوران هی بسته به علایقش دانشمندها یا هنرمندهای بزرگ یا سیاست مدارها یا بازرگان ها خلاصه امثال اینها که شهرت زیادی دارند رو برای خودش الگو می کنه، بعدش هم که می بینه شدنی نیست امثال اونها شدن دیگه کلا بی خیال تاثیر مثبت روی جهان گذاشتن میشه. الان فکر می کنم کاش اون موقعها یاد گرفته بودم کارهای کوچک چقدر می تونه دنیا رو عوض کنه. شاید باعث می شد مسیر بهتری رو انتخاب کنم (همه مون یعنی انتخابهای بهتری می کردیم) و بعدش هم ناامید نمی شدیم. فیلم اثر پروانه ای رو دیدید؟

دیروز داشتم داستان محمد بوعزیزی رو می خوندم. کسی که اعتراضات مردمی در تونس با خودسوزی اون شروع شد و بعد به بقیه کشورهای عربی و سوریه رسید و خدا می دونه چقدر آدم آواره شدند و چقدر کشته شدند و بعد توی سوریه گروه های تندرو قدرت گرفتند و کم کم برای خودشون خلافت تشکیل دادند بعد سه روزه! نصف عراق رو گرفتند شدند داعش و باقی داستان هم هنوز در حال نوشتنه.

تصور کنید اگر یک نفر در زندگی بیست و شش ساله بوعزیزی اثری گذاشته بود که باعث می شد اون فرد شغل پایداری داشته باشه، امروز دنیا چقدر فرق می کرد؟ یا اگر اون روز افسری که سراغ بوعزیزی رفته بود و همراهیانش از دنده چپ بلند نشده بودند و بساط این بنده خدا رو به هم نمی ریختند چقدر همه چیز فرق می کرد. یا یک جمله، عبارت، حرفی رو این یک نفر شنیده بود که آرومش می کرد و باعث میشد از شدت خشم دست به خودسوزی نزنه. این یک مثال خیل دراماتیکه ، ولی واقعا یک کاری که به نظر خیلی کوچیک می اومده و شاید اگر انجام داده می شد طرف هیچ احساس این که من دنیا رو تکون دادم بهش دست نمی داد، واقعا می تونسته زندگی کلی آدم و تاریخ بشر روی کره زمین رو کلا تغییر بده.

خلاصه باید قدر همین کارهای کوچیکی که می تونیم انجام بدیم رو دونست. هرکدومش در هر لحظه روی زندگی میلیونها آدم دیگه اثراتی می گذاره که ممکنه ما هیچوقت هم ازش باخبر نشیم، ولی واقعا مهمه. وقتی اهمیتش رو بدونیم بهش بیشتر توجه می کنیم، هم دنیا قشنگتر میشه هم خودمون حس بهتری داریم.

4 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.