سبک زندگی و رضایت از زندگی

به نظر من رضایت از زندگی خیلی بیشتر از موفقیتهای بزرگ، به رضایت‌های کوچیک کوچیک بستگی داره.  خیلی از بیشتر از یک موفقیت خیلی قلمبه مثل یک رتبه عالی یا مدال المپیک مثلا، لذت بردن از صبحانه یا بیدار شدن/ خوابیدن سر ساعتی که احساس رضایت کنی یا خوردن یک میان وعده خوشمزه به نظر من باعث رضایت از زندگی میشه. البته فکر کنم قضیه سنخ روانی هم باشه یعنی برای همه آدمها این نیست، ولی فکر کنم درصد قابل توجهی از آدمها همین‌طور باشند. و البته حالت طیف داره یعنی حالت کلی و تصویر بزرگ همراه موفقیت‌های قلمبه هم سهم خودشون رو دارند ولی کمتر از سهم این اتفاقات کوچیک روزمره.

چیزی که به نظر من الان توی زندگی خیلی از ماها به خصوص با گسترش رسانه‌ها و تبلیغات و ..اتفاق میفته اینه که همون لدتهای کوچک رو هم از خودمون دریغ می‌کنیم، با تعریف سبک زندگی بر اساس معیارهای دیگران. مثلا فکر می‌کنیم دوست داریم شب زود بخوابیم و صبح با طلوع خورشید بیدار شیم یا وزنمون داخل محدوده خاصی باشه یا رژیم غذایی‌مون مثلا مطابق هرم غذایی و کمتر از فلان مقدار کالری در روز باشه، و بعد چون این طوری نیست غصه می‌خوریم و از روزمون لذت نمی‌بریم، در حالی که هیچ کدوم از این خواسته‌ها میل درونی مون نیست. مثلا آدمی هستیم که اتفاقا از نه شب به بعد موتورمون روشن میشه و کار می‌کنه یا خانوادگی لاغر/چاق هستیم و وزن ما اصولا تو اون محدوده نمیره مگه به زور یا اون عدد کالری اصلا کفاف نیازهای ما رو نمیده. ولی چون شدیدا تبلیغ میشه روی اینا دیگه فکر می‌کنیم همون درسته. احتمالا الان دارید با من مخالفت می‌کنید و شاید فکر کنید خوب اون مدل سالم تره باید همون طور باشه. خوب پاسخ من اینه که اگر واقعا باور داشتید (نه اینکه از بیرون بهتون القا شده بود) اون مدل سالم تره الان اون مدلی بودید و این خواسته‌ها به شکل یک آرزوی روز خراب کن تو زندگی تون نبودن، روش زندگی‌تون بودند. باور داشتن یک چیزه و بقیه میگن پس درسته، یه چیز دیگه.

کاری که من کردم و خیلی خوشحالیم رو بیشتر کرده اینه که اجازه ورود خواسته الکی به ذهنم نمیدم! یعنی چیزی در حالت برزخی -می‌خوامش ولی نمیشه- سعی می‌کنم نذارم. البته نه اینکه کاملا موفق باشم ولی خوبه. اگر هر تغییری در زمینه سبک زندگی توی ذهنم باشه که احساس کنم بهش علاقه دارم، سعی می‌کنم سریع تکلیفش رو روشن کنم  و یا عملی بشه یا حذف. مثلا همین ساعت خواب. هرچقدر هم که در وصف خوبی بیداری ساعات سحر گفته بشه من اغوا نمیشم که بعد صبح‌ها حرص بخورم آه ای کاش من هم سحرخیز بودم! قاطعانه تصمیم گرفتم من قصدش رو در شرایط فعلی ندارم، تمام. از اون طرف مثلا فعلا تصمیم گرفتم به ناخن‌هام همیشه لاک بزنم. دیگه وقتی این تصمیم گرفته شد نشستن و قصه ناحن بقیه خوردن نداریم از همون لحظه اجرا میشه!

همین مدل رو میشه مورد تک تک خواسته‌های سبک زندگی طور! از رژیم غذایی و ورزش و سایر موارد پیاده کرد. کافیه اون سبد وسطی -می خوام ولی نمیشه- رو مرتب خالیش کنیم چون این حرف در مورد سبک زندگی چرته! در مورد فتح اورست که حرف نمی‌زنیم. اگر بخوای میشه و اگر نمیشه واقعا نخواستی و هیچ اشکالی هم نداره. درک این نخواستن و به رسمیت شناحتنش خیلی مهمه. ما حق داریم نخواهیم بدون چی توز موتوری زندگی کنیم مثلا :)) این از حقوق اولیه بشره و باید خودمون اول قبولش کنیم و کاری نداشته باشیم بقیه چی میگن یا چی فکر می‌کنن یا فلان دکتر نظرش چیه. مهم نیست همه دنیا بگن فلان مدل خوراک یا خواب یا ورزش خوبه مثلا ولی ما اون رو نخوایم. به همین راحتی و به همین خوشمزگی و با رعایت کردن اصول مینیمالیسم و مرتب خالی کردن اون سبد وسطی کلی زندگی آدم شادتر میشه و کمتر میره تو جهنم.

باز هم تاکید می‌کنم مساله خواستن و نخواستن مهمه و فهمیدن اینکه من واقعا چی می‌خوام و پدیرفتنش مهمه. پیش نیازش داشتن یک نوع عزت نفس یا اعتماد به نفس هست که خودت رو پدیرفته باشی و قبول داشته باشی. فرض کنیم شما شنیدید چی‌توز موتوری برای سلامتی بده. اگر واقعا باور داشته باشید دیگه نمی‌خواهید چی توز موتوری بخورید بهتون بدن هم رد می‌کنید. اگر باور ندارید هیچ اهمیتی نداره بقیه چی میگن، شما دوست دارید بخورید،پس می خورید! چی توز موتوری دوست دارم پس تو سوپر می خرم ولی با اه و ناله می خورم چون شنیدم فلان، یعنی تکلیفتون با خودتون معلوم نیست.  نتیچه این میشه همون عدم رضایت و استرس و ناراحتی. بحث من اینه که در مورد این چیزهای ساده لااقل تکلیفمون رو با خودمون معلوم کنیم.

در همین راستای رضایت از زندگی این مقاله رو هم بخونید، البته این در مورد موفقیت‌های بزرگتره ولی بی ارتباط به موضوع نیست. وقتی در مورد این انتخاب‌های ریز ریز هم رضایت و میل خودت رو به موفقیت و پسند جامعه ترجیح بدی میشه تقریبا همون چیزی که مد نظر من بود بگم.

نظر شما چیه؟

4 دیدگاه

 1. من مدت‌ها از آدم‌هایی بودم که به‌طور جدی فقط دنبال موفقیت‌های گنده تو زندگی شون می‌گردند. بعضی وقت‌‌ها موفق شدم بعضی وقت‌ها هم نه. اما اون موفق نشدن‌ها به‌شدت آزارم می‌داد .

  الان چند وقت هست که دارم سعی می‌کنم یه مقدار از این حالت در بیام. مهم‌ةرین تلاش‌ام هم تلاش برای خوشی‌های کوچیک و اولویت دادن به شادی‌ و خوشی در زندگی‌ام اند. سعی می‌کنم از مسیری که می‌رم لذت ببرم و مواظب‌ام که تو مسیر رسیدن به هدف‌ام خودم رو اذیت بیهوده نکنم، زندگی ام رو فقط به هدف ام محدود نکنم و تعادل داشته باشم.

  مواظبم هدف‌هام الکی و پوچ نباشند. اگه درس می‌خونم برای این درس بخونم که چیزی که دوست دارم یاد بگیرم نه به این خاطر که از بقیه بهتر باشم. اگه قرار هست دکترا بخونم به این خاطر بخونم که رشته ام رو دوست دارم و علاقه دارم توش کار بکنم. نه دکتر شدن و جای خفن درس خوندن و …

  ولی این‌طور نیست که هرچی رو نمی‌تونم عملی کنم کنار بگذارم. به نظرم عملی کردن خیلی تغییر‌ها تو زندگی زمان‌بر هست و سختی زیادی رو باید براش متحمل شد. مثلا من واقعا دوست دارم سحر خیز باشم. وقت‌هایی هم که صبح زود از خواب بیدار می‌شم سرحال و سرزنده ام. اما خیلی روزها نمی‌تونم و به خاطرش بعد خودم رو سرزنش می‌کنم. شاید به این‌ خاطر که تجربه رسیدن ام به هدف های بزرگی که همیشه می‌خواستم (مثل لاغری) و پایداری کردن‌ام هم تجربه‌های خوب و موفقی بودند و ازشون لذت زیاد بردم.

  1. فکر کنم داریم در مورد دو تا چیز مختلف صحبت می‌کنیم. هدف بلندمدت یک چیز دیگه است و سبک زندگی یک چیز دیگه. رسیدن به یک وزن خاص یا دویدن توی ماراتون یک هدفه که عملی کردنش زمان می‌خواد و موضوع نوشته من نیست. داشتن یک رژیم غدایی خاص یا روزانه/هفتگی مقدار معینی ورزش کردن یک فاکتور سبک زندگی هست که منظور من بوده. امثال اینها رو تقریبا هرکسی بخواد می‌تونه از همون لحظه که خواست عملی‌اش کنه. با این حال چون خیلی از اینها به ما القا میشه در حالی که نمی خواهیمش، یه سبد ازشون داریم که قراره در آینده عملی بشن. نظر من اینه که اگر همین الان عملی نشده پس نخواستیم و حتما دلایل خوبی هم براش داریم وگرنه منتظر نمی‌موندیم. در این حال بهتره بی خود توی این لیست نگهش نداریم. مثلا عملی کردن ساعت خاصی در صبح بیدار شدن زمان نمی خواد، بر خلاف لاغر شدن.

 2. موافق هستم و نیستم. به نظرم این تیکه‌اش درسته که باید زندگی رو از چیزهایی که چون آدم خیال می‌کنه باید بخواد الکی رو ذهنش فشار میارن خالی کرد. ولی با این تیکه موافق نیستم که اگر چیزی رو بخوای واقعا می‌تونی بهش عمل کنی. به نظرم اراده و عقل انسان پیچیده‌تر از این حرفاست و می‌شه چیزی برات مثل روز روشن باشه ولی باز نتونی بهش عمل کنی.

  1. اره به هر حال یک مقدار ساده سازی صورت مساله توی پستم هست..ولی هنوز به نظرم در مورد بیشتر تغییراتی که به سبک زندگی مربوط میشه اراده مون خیلی دخیل تر از عوامل بیرونیه. یه جوری شبیه تفاوت بین اسلام اوردن و ایمان اوردن که تو قران بهش اشاره شده، بیشتر درونیه تا بیرونی.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.