مریدی و مرادی

در این مورد خیلی میشه حرف زد. این پست رو میذارم برای شروع بحث فقط. قبل از خوندن متن یکی از آدمهای اطرافتون رو که توی همچین رابطه ایه تصور کنید لطفا. می تونه این رابطه بین اون آدم باشه و کسی که اصلا ندیده، یا بین اون و یک مرادی که مرتب با هم دیدار دارند، بین اون و یک معلم، بین اون و یک فرد معنوی، یک زن و شوهر، یک فرزند با مادریا پدر، یا هر مدل رابطه ای که اینطوری باشه: مرید نگاهش به اعمال و رفتار مراد باشه و هرچی اون میگه رو حق بدونه.

اگر موردی دم دستتون باشه که چندین سال تو همچین رابطه ای مونده باشه فکر کنم خوب بتونید حرف من رو بفهمید. این روابط سقف مرید رو خیلی کوتاه می کنند. یعنی اگه توی یک فاصله زمانی نگاه کنید می بینید فرد مرید چه جوری درجا داره می زنه و عمرش رو بر باد میده.

به هر حال آدمها محدودند. مراد مورد نظر هم همینطوره، اگر سقفت رو گذاشتی اونجا، خیلی کمتر از جایی که لیاقت داری نصیبت خواهد شد.

حدیثی هم هست که میگه انسانها یک پیامبر درونی دارند و یک پیامبر بیرونی. به نظر من ایراد این رابطه مرید و مرادی در همین تعطیل کردن پیامبر درونیه، حالا اسمش رو عقل بذاریم یا وجدان یا خود معنوی. هرچی صداش کنیم این پیامبر درونی وجود داره و حجت خداست و ما باید بهش گوش کنیم. حتی اگر پیامبر خدا جلوی ما ایستاده باشه باید حواسمون به ندای این پیامبر درونی هم باشه. هیچ وقت نباید خودت رو تعطیل کنی! هیچوقت. جلوی هیچ کسی.

مثال اون پدر عالم دینی رو شنیدید دیگه، که از پسرش می پرسه آرزوت چیه، میگه می خوام به مقام تو برسم. پدره میگه خاک بر سرت من می خواستم ابن سینا بشم این شدم. حتی ابن سینا شدن هم سقف کوتاهیه. باید بخوای خودت بشی، این سقفیه که برای ما گذاشتند.

یا مثال موسی و خضر در قرآن که برداشت من ازش با برداشت رایج فرق داره. به نظر من این مثال داره میگه که این پیروی بی چون و چرا از هر فردی، حتی خضر کار غلطیه. کار درست، کار موسی پیامبر معصوم خداست. هیچ جا هم قرآن به خاطر چون و چرایی که در کار خضر میاره سرزنشش نمی کنه. به نظر من این مثال داره میگه که تا نمی دونی بپرس. سرت رو ننداز پایین و مثل الاغ (بلانسبت!) راه بیفت دنبال یه نفر، حتی اگه اون خضر باشه.

فعلا همینها به ذهنم می رسه. شاید بعدها باز هم در موردش نوشتم.

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.